小田 發問時間: 社會與文化語言 · 8 年前

一個數學問題 PS:需要英文跟數學都好的人

題目如下:

how many burgers would you have to sell before you make back your total costs

the variable unit cost for making one burger is$0.97

the unit price your think your might sell the buger for is $2.79

the fixed cost of making burgers for 18 months will be a total $140000

我是不太懂他要問的是什麼~數學自認OK 但英文的話實在是不太

懂他的問題點在哪? 我一個澳洲遊學的朋友問我的~ 先謝謝大家了!!

4 個解答

評分
  • Jedi
    Lv 4
    8 年前
    最佳解答

    how many burgers would you have to sell before you make back your total costs

    你需要賣多少個漢堡妳才能本益平衡不賠錢

    the variable unit cost for making one burger is$0.97

    每製作一個漢堡的變動成本是 $0.97

    the unit price your think your might sell the buger for is $2.79

    你認為每個漢堡你能賣 $2.79

    the fixed cost of making burgers for 18 months will be a total $140000

    18 個月製作漢堡的固定成本是 $140000.

    數學很簡單, 答案 = 140000 / (2.79 - 0.97) = 76924 個

    這可能兩個字困惑你 variable unit cost 單位變動成本和 fixed cost 固定成本.

    fixed cost 指的像店租, 人事費用等, 不會因為你製作漢堡的數量而改變, 故稱為固定成本(fixed cost)

    variable unit cost 指的每製造一個漢堡所需的成本, 這部分的成本不是固定的, 跟製作漢堡的數量有關, 所以稱做單位變動成本 (variable unit cost).

    2012-11-30 19:32:17 補充:

    the unit price your think your might sell the buger for is $2.79 應該是:

    the unit price you think you might sell the buger for is $2.79

    參考資料: myself
  • Oreo
    Lv 5
    8 年前

    To 張熙熙,

    一個 burger 價格 $2.79 ; 材料成本 $0.97

    賣一個 burger 賺 2.79-0.97 = $1.82

    請問賣 32,733 個 burgers 賺 $59,574 怎麼cover $140,000 的固定成本。

    自己的答案也不驗證一下,就說人家 fool !

    2012-12-02 07:17:01 補充:

    更正: 是變動成本, 不是材料成本。

  • 8 年前

    You assume X burgers to be sold during that 18 months.

    so each burger's fix cost is: 140000/x

    now, you add the fixed cost and variable cost together, that shall be the cost of each burger sold within 18 months.

    2012-12-01 12:25:53 補充:

    if the cost of each burger is equal to the sale price of each burger, then you will break even during that 18 months. Hence, the equation is:

    140000/x + 0.97 = 2.79 ==> x = 76923 <== the total amount of burgers need to be sold to break even.

    2012-12-01 12:29:25 補充:

    "make back" means "break even", that is, the income and cost are equal.

  • Shuang
    Lv 7
    8 年前

    $140000/$2,79 = 50179 burges have to sell, but unit cost one burge is $0.97 = $48674, then is $48674 needs to compensate that $48674/$2.79 = 17446 burges need to sell, that is 50179 - 17446 = 32733 burges is the total costs back that need to sell.

    2012-11-30 22:53:22 補充:

    What is downfloor's saying? Did you see the question about " How many burges would you have to sell before you make back your total costs"? 是你要賣多少個漢堡才能使得總成本賺回來,而且是賺$140000.那有這麼簡單?fool!

    參考資料: me, me
還有問題?馬上發問,尋求解答。