數學題 緊急!!!!!!!!!!!!!!?

In a supermarket,the price of an apple is $2.5,and an orange is$3.Alan got $2 left after buying some apples .However,he would need $2 more if he wanted to buy the same number of oranges.Find the number of apples he bought.
1 個解答 1